17 Aug
Śladami św. Jacka w Rzymie

Zazwyczaj Wieczne Miasto zwiedza  się zaczynając od Placu św. Piotra na Watykanie. Patrząc na Bazylikę św. Piotra, należy obrócić się w lewo i spojrzeć na attykę kolumnady Berniniego z kamiennymi figurami świętych, tu gdzie stoi św. Jacek , na środku lewej nawy, od wieków patrząc papieżom w okna.


Święty Jacek Odrowąż (1183-1257) – dominikanin, misjonarz, kaznodzieja, w Rzymie w sposób szczególny czczony jest w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Tutaj, wraz z bł. Czesławem przysposabiał się do życia według reguł dominikańskich i do działalności misyjnej, tutaj przyjął habit z rąk św. Dominika, stąd też wyruszył z grupą towarzyszy w drogę powrotną do kraju. W tym roku przypada Jubileusz 800-lecia obecności dominikanów (Zakonu Kaznodziejskiego) na ziemiach polskich.

W pierwszej połowie XIII wieku papież Honoriusz III przekazał kościół św. Sabiny zakonowi dominikanów. Tutaj  zamieszkał wraz ze swoimi uczniami św. Dominik. Od roku 1594, czyli od kanonizacji, w świątyni tej znajduje się główne rzymskie miejsce kultu św. Jacka (wł. San Giacinto).

W roku 1600 wybudowano przy kościele św. Sabiny kaplicę, dedykując ją św. Jackowi. W ołtarzu umieszczono obraz „Wizja świętego Jacka” wyobrażający św. Jacka klęczącego przed Madonną. Charakterystycznym elementem jest wijąca się wstęga ze słowami Maryi skierowanymi do Świętego.

Malowidła na ścianach kaplicy wykonał Federico Zuccari. „Wyobrażają sceny z życia św. Jacka i stanowią pierwszą tak konsekwentną treściowo kompozycję wykonaną zaledwie kilka lat po kanonizacji. Bez przesady rzec można, że w kościele św. Sabiny tworzył się kanon ikonografii św. Jacka. Mamy przeto scenę przedstawiającą przyjęcie z rąk św. Dominika habitów zakonnych przez Jacka i Czesława. Ponadto w odrębnych kompozycjach wyobraził artysta wskrzeszenie młodzieńca przez św. Dominika, przedstawienie Jacka Dominikowi, jak też wyruszenie do Polski pierwszych zakonników, którym błogosławi św. Dominik. Całości dopełnia scena kanonizacji św. Jacka, którego wyniósł na ołtarze papież Klemens VIII.”

Kaplica św. Jacka na ogół jest zamknięta i okryta mrokiem można do niej jedynie zajrzeć przez kratę. Kiedy wybrałem się tam ostatnio była otwarta.


Kościół dominikański Santa Maria sopra Minerva. Bazylika Santa Maria sopra Minerwa. Znajduje się tu nastawa ołtarzowa (palla) olej na płótnie  z Objawieniem się Dziewicy św. Jackowi autorstwa Ottavio Leoni zwanego il Padovanino z artystycznie ujętą treścią świętej rozmowy. Świadectwo kultu przed kanonizacyjnego, obraz powstał bowiem w 1578 roku. Godne uwagi jest umiejscowienie ołtarza św. Jacka, znajduje się on między kaplicą św. Dominika a kaplicą św. Piusa V, wszyscy trzej są ogromnie zasłużeni dla kultu Różańca. W krypcie spoczywa także Józef Szymanowski (1779-1867), polski generał z okresu powstania listopadowego. 

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na via delle Botteghe Oscure jest najstarszym i najcenniejszym polskim zabytkiem poza Krajem. Obraz w głównym ołtarzu przedstawiający Chrystusa Zbawiciela w towarzystwie św. Stanisława i św. Wojciecha i św. Jacka, jest dziełem Antiveduto Grammatica.

Kościół Santa Maria degli Angeli   przy Piazza della Repubblica. Kościół został zaprojektowany przez Michała Anioła na ruinach dawnych term z okresu panowania okrutnego cesarza Dioklecjana przy budowie których straciło życie wielu chrześcijan. W kościele po prawej stronie znajduje się kaplica San Giacinto. Została założona w 1608r przez pochodzącego z Milano Alessandro Litta. W kaplicy znajduje się ołtarz, a w nim namalowany przez Jana Baglione obraz przedstawiający św. Jacka ze św. Rajmundem de Penyafort przed Matką Bożą z Dzieciątkiem w otoczeniu Aniołów.


Dnia 12 lutego 1218 roku kanonik Jacek Odrowąż wybiera swoją dalszą drogę życia, dzieje się to w Kościele San Sisto. (św. Sykstusa) są tu obrazy przedstawiające św. Jacka w miejscu w którym został on porwany do misji, która zmieniła oblicze Kościoła na Północy. Tu wypowiedział słynne słowa "Poślij mnie Ojcze " z tym zawołaniem młodzież zgromadzona na polach Lednicy weszła w III Tysiąclecie. Tu miał miejsce cud wskrzeszenia przez św. Dominika młodzieńca po upadku z konia podczas procesji do kościoła św. Sykstusa.  Ten historyczny moment, choć mający miejsce w dalekim Rzymie, był brzemienny w błogosławione skutki dla Polski. Za sprawą Jacka Odrowąża kraj doznał dynamicznego rozwoju religijności narodu, zachowania jedności organizacji Kościoła i utrzymania się przy władzy skłóconej dynastii Piastów. 

Jeśli czujecie w sobie zalążek jakiejś misji życiowej stańcie w tym miejscu, może warto i wam spróbować

Obok Panteonu jest  pałac Prefekta d/s Świętych (obecnie siedziba Rektorów Wyższych Szkół Włoskich)  pałac Rondanini. W latach 1589-1594 tu obradowała Święta Kongregacja d/s Obrzędów prowadząca proces kanonizacyjny św. Jacka. Przybywały tu delegacje z Polski i przechowywano w nim akta kanonizacyjne. Na 40 udokumentowanych  sesjach prowadzono debatę nad wnioskiem Polski. Św. Jacek  był pierwszym świętym Kościoła kanonizowanym według  nowych reguł obowiązujących do dzisiaj. Zapewne na przykładzie św. Jacka tworzono wzorzec debaty i procesu, po naszemu był to pierwszy "case study" świętych.

Kościół Santo Spirito - tu mieszkał św. Jacek wraz z delegacją biskupa Iwo Odrowąża. Ojciec Święty Jan Paweł II wskazał kościół Santo Spirito in Sasia na Centrum Duchowości Bożego Miłosierdzia (od 1 stycznia 1994 roku). Od czasu beatyfikacji Siostry Faustyny (1993) posługują w nim także siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Bazylika Santa Maria Maggiore , na pomniku grobowym papieża Klemensa VIII , na marmurowej czarnej płycie jest napis po łacinie stwierdzający, że kanonizacja św. Jacka jest jednym z największych osiągnięć pontyfikatu tego papieża. Grobowiec znajduje się kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu po prawej stronie. W muzeum bazyliki jest relikwiarz św. Jacka.



Kościół Santa Maria della Scala na Zatybrzu (Najświętszej Maryi Panny od Świętych Schodów) jest w nim  ołtarz św. Jacka a w nim obraz Antiveduto Grammatica św. Jacek i św. Katarzyna ze Sieny w uwielbieniu Matki Bożej.


Zapewne miejsc związanych ze św. Jackiem więcej... jak ktoś coś znajdzie to proszę do mnie napisać. Życzę owocnego spacerowania...