2 czerwca 1946 roku odbyło się referendum, dzięki któremu Włochy stały się republiką, zastępując wcześniej panującą od 1861 roku monarchię. Stąd nazwa tego święta – la Festa della Repubblica, czyli Święto Republiki. Tak na prawdę wybory, le elezioni, trwały 2 dni i już od następnego roku obchodzono to święto. W latach 1977-1999, z powodu kryzysu ekonomicznego, obchody przesunięto na pierwszą niedzielę czerwca, żeby nie tracić dnia roboczego.
Ta data jest przełomowa nie tylko ze względy na zmianę ustroju, ale też dlatego, że odbyły się pierwsze wybory po 22 latach faszyzmu. Dodatkowo, były to pierwsze wybory powszechne, elezioni a suffragio universale, w których mogły głosować również kobiety. Co ciekawe, mogli głosować wszyscy pełnoletni, maggiorenni, czyli mający powyżej 21 lat (wtedy pełnoletniość osiągało się w takim wieku)!
Święto obchodzone jest w całym kraju, jednak w Rzymie są główne obchody. W ich skład wchodzi wojskowa defilada, złożenie korony laurowej przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Ołtarzu Ojczyzny, l’Altare della Patria, na Placu Weneckim przez Prezydenta oraz przeloty Frecce Tricolore – pokaz lotniczy Włoskich Sił Powietrznych, którego nie będę opisywała, bo to trzeba zobaczyć:
A dla ciekawych jak wygląda defilada załączam drugi filmik (jest długi, więc warto sobie go trochę przewijać żeby zobaczyć więcej różnych wojskowych formacji):
Artykuł opracowałem na podstawie tego artykułu: https://www.focus.it/cultura/storia/festa-della-repubblica-2-giugno (po włosku – zachęcam do przeczytania).